reklama

Odhalia novodobé dáta vraha Jána Kuciaka?

Ján Kuciak sa venoval novinárskej analytike, kombinoval dáta dostupné z rôznych zdrojov a z takýchto novátorsky spojených dát doloval nové poznatky. Intenzívne používal mobil, počítač, dokonca šifroval svoju mailovú komunikáciu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Dá sa teda predpokladať, že bol dátovo zdatný, dátový tok, s ktorým pracoval, bol vysoký, mal asi kvalitné dátové pripojenie a pravdepodobne bol obklopený aj moderným hardvérom a softvérom s rozšírenými možnosťami archivácie dát a metadát, ktoré poskytujú dátové stopy niekedy hodnotnejšie ako napr. odtlačky prstov.

Policajti používajú na spresnenie termínu smrti štandardne pitvu, ale v modernej dátovej dobe sú k dispozícii aj ďalšie spôsoby, ktoré môžu byť niekedy presnejšie. Preto je dobré, že slovenská polícia podľa zverejnených informácií analyzovala po vražde počítače, mobilné telefóny a iné elektronické zariadenia Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Tiež si vyžiadala záznamy z obecného kamerového systému, ktorý pokrýva väčšinu obce a požiadala vodičov, ktorí okolo času vraždy prechádzali cez okresy Galanta, Šaľa a Dunajská streda, o záznamy z palubných kamier.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ktoré dátové zdroje a ako by teda mohli prispieť k objasneniu vraždy?

Dátový tok pevného pripojenia do internetu (napr. ADSL) – operátor má k dispozícii históriu objemu prenesených dát. Mne osobne takáto informácia od operátora pomohla, keď som chcel preukázať nájomníkovi, že sa zdržiaval v byte, aj keď on tvrdil opak. V prípade Jána Kuciaka a jeho snúbenice, ak nastal náhly pokles oproti typickému správaniu počas dňa, môže to indikovať okamih vraždy.

Dátový tok mobilného operátora, príp. mobilných operátorov (mobily mali obaja z dvojice) – tu je možné, keďže vražda nastala doma, že sa mobily prepli na domácu wifi, ktorou bol dom pravdepodobne vybavený, ale vo všeobecnosti ide o ďalší zaujímavý dátový zdroj. Minimálne však okamih prepnutia indikuje, kedy dvojica prišla domov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

História surfovania oboch mladých ľudí na mobile, počítači, príp. tablete atď. Opäť ak nastal náhly pokles oproti typickému správaniu počas dňa, môže to indikovať okamih vraždy.

Mobily a počítače samotné – môžu si uchovávať logy z aktivít alebo objemu prenesených dát. Podľa dostupných štatistík sa na mobil pozrieme 50 krát za deň. Pri dvoch mobiloch je to priemerne častejšie ako každú štvrťhodinu. Snúbenica Jána Kuciaka bola údajne zastrelená sediac pri počítači, takže logy by mohli dať presné info, kedy sa stala vražda.

Cloudové aplikácie – niektoré z nich ako napr. Facebook, Gmail alebo internetové bankovníctvo logujú históriu uskutočnených aktivít.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Wifi/bluetooth – niektoré typy zariadení zaznamenávajú pokusy o pripojenie spolu s časovou pečiatkou. Často však majú len malú pamäť, ktorá v závislosti od typu zariadenia a druhu logov stačí len na hodiny, dni či týždne záznamu, preto je potrebné zálohovať tieto dáta čím skôr. Tzn. ak mal vrah zapnuté nejaké wifi/bluetooth zariadenie, napr. mobil, inteligentné hodinky atď., jeho prítomnosť je možné spätne odsledovať, aj keď pokus o pripojenie týchto zariadení do siete bol neúspešný. Pravdepodobnosť, že vrah mal zapnuté wifi/bluetooth zariadenie nie je vysoká, ale nie je to vylúčené.

Google Maps Timeline – ak mala dvojca zapnutý tracking, dá sa pomerne presne zistiť, ako sa každý z dvojice pred vraždou pohyboval, kde sa zdržal, kedy sa stretli, kedy prišli domov a ako sa to líšilo od typického pohybu dvojice pre konkrétny deň, či tam neboli nejaké anomálie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mobilný operátor hlasových služieb – ak aj dvojica nemala zapnutý Google tracking, podobné dáta je možné získať od mobilného operátora, do ktorého základňových staníc sa každý zapnutý mobil pravidelne hlási. Logy mobilného operátora sú bohatým zdrojom dát a dajú sa z nich vydolovať aj ďalšie zaujímavé informácie. Napr. či sa v blízkosti ich domu nezdržiavalo iné zariadenie hlásiace sa do siete mobilného operátora, ktoré sa tam nikdy predtým v tomto čase a dni nevyskytovalo, alebo len zriedka, tzn. nie susedia, ktorí sa tam vyskytujú pravidelne. Tiež je potrebné vylúčiť zariadenia vodičov, ktorý napr. len prechádzali obcou, a boli prihlásení do rovnakých základňových staníc len krátko. Podozrivých zariadení resp. telefónnych čísel bude konečné množstvo, ktoré je potrebné ďalej vyšetriť. Samozrejme ak mal vrah vypnutý mobil, táto metóda nepomôže, ale každý môže urobiť chybu a vrah mohol byť zručný vo vraždení a zahladzovaní mechanických stôp, ale možno netušil, že môže zanechávať aj digitálne stopy. Tiež je táto metóda neúčinná v prípade, že vrahom bol obyvateľ alebo častý návštevník obce. Taký ale mohol prísť s dvojicou do ich domu spolu s nimi v jednom aute, čo by sa dalo identifikovať tak, že sa viacero mobilných čísel pohybovalo rovnako, tzn. prihlasovali sa rovnako do základňových staníc. Tiež by sa dalo identifikovať, či bol vrah jeden alebo boli dvaja. Na toto je potrebná zložitejšia analytika, keďže vrah mohol mať iného operátora, ktorý využíva iné základňové stanice.

Smart meter (inteligentný merací systém) – najmodernejšie elektromery merajú aktuálnu spotrebu elektrickej energie domácnosti každých 15 minút. Poznajúc odber jednotlivých zariadení v domácnosti (kávovar, varná kanvica, osvetlenie, rádio, televízor, varná doska, práčka, chladnička...) sa niekedy dá určiť, ktoré zariadenia boli kedy zapnuté. Pre určenie termínu smrti je určujúce, ako sa zmenil priebeh spotreby v porovnaní s očakávanou spotrebou v tento deň, pričom treba zohľadniť, že niektoré zariadenia sa zapínajú automaticky (chladnička, osvetlenie akvária...). Tiež sa možno dá odhaliť, či sa v domácnosti nedialo pred vraždou niečo netypické, či napr. nejaký spotrebič nebol zapnutý pred príchodom dvojice domov alebo vypnutý po vražde (príchod a čas vraždy by musel byť v tomto prípade indikovaný z iného dátového zdroja). Bohužial rozšírenosť smart metrov je zatiaľ nízka, ale v budúcnosti budú tieto dáta zdrojom zaujímavých dátových stôp.

Zabezpečovací systém/detektor pohybu – niektoré detektory poskytujú históriu logov o pohybe. Ak bola nimi domácnosť vybavená, dalo by sa identifikovať či a ako dlho pred vraždou vnikol vrah do domu a ako dlho po vražde sa v ňom zdržal, dokonca aj aký bol pohyb v jednotlivých miestnostiach počas vraždy. Pravdepodobnosť, že domácnosť dvojice bola vybavená detektormi pohybu, je však malá, pretože dvojica dom práve rekonštruovala a takéto zariadenia sa väčšinou inštalujú až po ukončení rekonštrukcie.

Kamerové systémy sú dátovo bohaté zdroje, škoda, že dvojica (zrejme) nemala domáci kamerový systém a že palubné kamery na Slovensku tiež nie sú veľmi rozšírené. Ak sa však hovorí o medzinárodnom vyšetrovaní, možno by sme ako člen NATO mohli požiadať o sprístupnenie podrobných snímkov z vojenských družíc v čase vraždy. Rozlíšenie a frekvencia snímkovania sú vojenským tajomstvom a pravdepodobne sa podrobnejšie sleduje nepriateľské územie ako vlastné, ale na youtube sa dajú nájsť videá z čínskych aj európskych satelitov pomerne podrobne zachytávajúce to, čo sa deje na zemi a vojenské možnosti budú určite väčšie. Tiež by bolo vhodné osloviť ostatných obyvateľov obce, či v čase okolo vraždy nenatáčali doma alebo vo dvore video alebo nerobili fotografie. Nedá sa vylúčiť, že cez okná alebo plot možno náhodne nezachytili aj vraha. Ďalším kamerovým zdrojom sú kamery na diaľniciach kontrolujúce diaľničné známky. Ak sa hovorí, že teória o talianskej mafii je pravdepodobná, potom by bolo dobré vyšetriť všetkých jednodňových alebo dvojdňových návštevníkov s talianskou poznávacou značkou, aj keď je možné, že vrah mohol prísť aj na aute požičanom v inej krajine. Iným kamerovým zdrojom sú kamery v bankomatoch. Ak dvojica vyberala peniaze v deň vraždy (o čom je záznam v banke), tak kamera mohla zachytiť aj prípadného vraha, ktorého možno výber peňazí zlákal k lúpežnej vražde. A nakoniec zostávajú kamery na pumpách, ak dvojica v deň vraždy tankovala na nejakej čerpacej stanici, možno zachytila, či sa vezú sami alebo majú spolucestujúceho.

Zvukové záznamy – jednak v spomínaných videách susedov alebo z kamerového systému obce, ak obsahuje aj zvukovú stopu, by mohli byť zachytené výstrely, ale vyšetriť je potrebné aj všetky volania na infolinky (ktoré sa povinne nahrávajú) z obce v tom čase, možno niekde v pozadí zazneli výstrely.

Verím, že kombinácia vyššie uvedených zdrojov dát by mohla prispieť k objasneniu dvojnásobnej vraždy, aj keď to bude vyžadovať ešte veľa analytickej práce, ktorú si však Ján Kuciak ako bývalý analytik zaslúži. Podobne ako mnohí ďalší si myslím, že k vyšetreniu kauzy #AllForJan by mal prispieť každý tak, ako môže. Preto ak vám napadnú ďalšie zdroje dát, ktoré by slovenskej polícii mohli pomôcť, dopíšte ich prosím do diskusie.

Šimon Malý

Šimon Malý

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám rád ľudí, prírodu, myšlienky a dáta. Očakávam, že stále početnejšie dáta zmenia náš pohľad na svet. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu