Kvóty na slovenskú hudbu začínajú meniť vkus poslucháčov

Autor: Šimon Malý | 12.2.2017 o 22:11 | Karma článku: 3,36 | Prečítané:  1745x

Na rádiu Expres doznela najdlhšia rozhlasová hitparáda, ktorá nám okrem dobrej hudby priniesla aj jedinečné dáta, ako sa zmenil vkus poslucháčov po zavedení kvót na slovenskú hudbu.

Rádio Expres už štvrtý krát odvysielalo svoju každoročnú veľkú hitparádu, tentokrát s 2017 hitmi, kde poradie určujú poslucháči svojim hlasovaním. Z dát o hlasovaní si Rádio Expres robí vlastné štatistiky, napr. za čo hlasovali učitelia z Prešovského kraja, ale bola by škoda nevyužiť výsledky hitparády aj pre ďalšie zaujímavé zistenia. Napr. vzhľadom na to, že Expres je najpočúvanejšie rádio na Slovensku a hitparáda sa teší záujmu poslucháčov aj hlasujúcich, výsledné poradie piesní celkom dobre odráža ich hudobný vkus. 

Minulý rok sme boli svedkami zákonného zavedenia kvót na hudbu, preto je lákavé pozrieť sa, či a ako sa kvóty prejavili na hlasovaní. Na takýto pohľad je súkromné Rádio Expres zvlášť vhodné, lebo pred zavedením kvót nehralo veľa slovenskej hudby (od začiatku sa bránilo kvótam), takže nárast podielu domácej tvorby predpísaný kvótami je uňho citeľný a mal by sa teda prejaviť aj na hlasovaní poslucháčov.

Pre vyčíslenie podielu som do úvahy kvôli presnosti zobral nielen počet slovenských pesničiek v rebríčku, ale aj ich poradie. Každej pesničke som priradil hodnotu jej obráteného poradia (tzn. prvá pesnička v hitparáde má hodnotu 2017, posledná má hodnotu 1). Keď sčítame hodnoty všetkých slovenských pesničiek a vydelíme to súčtom hodnôt všetkých pesničiek (1+2+3+...+2017), dostaneme vážený podiel slovenskej hudby v hitparáde. Tu poznamenávam, že za slovenskú pieseň som kvôli jednoduchosti bral len pieseň spievanú po slovensky (nemal som kedy skúmať, či napr. nejaký autor neslovenského textu nemá pobyt na Slovensku, ako sa píše v zákone). Podobne som sa pozrel aj na českú hudbu.

Výsledok môžete vidieť v priloženom grafe.

Vážený podiel slovenskej hudby v hitparáde od roku 2014 klesal z 15,7% na 13,4% v roku 2016, ale v roku 2017 došlo k výraznému nárastu na 17,3%. Zaujímavé je, že došlo aj k nárastu podielu českej hudby, aj keď nie k takému výraznému (na rozdiel od slovenskej hudby podiel českej v roku 2017 nedosiahol úroveň z roku 2014). Nenaplnila sa tak zatiaľ prognóza riaditeľa Fun rádia, že kvóty vyženú z éteru českú hudbu http://medialne.etrend.sk/radia/p-ziman-z-fun-radia-s-expresom-sme-boli-ako-muchy-na-jednom-kolaci.html . Zo slovenských interpretov si medziročne polepšili viacerí, napr. Kristína alebo Adam Ďurica. 

Aj keď korelácia neimplikuje kauzalitu (nárast podielu slovenskej hudby mohol byť spôsobený aj tým, že sa slovenskí interpreti napríklad výrazne zlepšili alebo inými faktormi), hitparáda však ukázala zastavenie každoročného poklesu podielu slovenskej hudby z rokov 2014 až 2016, resp. výrazný nárast podielu v roku 2017. Výsledok 17,3% sa blíži k predpísanej zákonnej kvóte 20% pre súkromné rádiá, ktorá platila do konca roku 2016. Bude zaujímavé sledovať, ako vkus poslucháčov ovplyvní ďalšie zvýšenie kvót od januára 2017 (ak medzitým ústavný súd nerozhodne o ich pozastavení).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Špeciálne podmienky pre Daniela Lipšica

Má jeden z kandidátov aj špeciálne zaobchádzanie?

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Prišli akísi ľudia a dostali všetko

Konzervatívna skupinka vie, čo chce, a rada si to vypýta.


Už ste čítali?